GELECEK BULUŞMALARI-ABDULLAH ERTÜRK&BAŞAK OĞUZ

Sosyal kültürümüzün temel aktörlerinden biri vakıflar. Asırlardır çeşitli amaçlar üzerine kurulup, toplumun bir derdine deva olmak için çabalıyorlar. Merhameti, ikramı, bağışlamayı, misafirperverliği hatırlatıyor bazen. Bazen yaralı bir leyleği tedavi etmeyi, bazen sokakları temiz tutmayı amaç edinmiş kendine. Vakıf çoğu zaman da ihtiyaç sahibiyle hayırda bulunmak isteyeni bir araya getirmiş; bu yönüyle de sosyal barışın temelini oluşturmuş. 

İstanbul Avrupa Gelecek Buluşmarı ilk konuğumuz, Bilim ve İnsan Vakıf Müdürü Abdullah Ertürk ile vakıf anlayışının temeli üzerine güzel bir sohbet  fırsatı bulduk. Mimar Sinan’ın en değerli eserlerinden Semiz Ali Paşa Medresesinde gerçekleştirdiğimiz sohbetimizin ikinci konuğu İstanbul Kent Araştırmaları üzerine çalışmalarını yürüten şehir tarihi araştırmacısı Başak Oğuz’du. Semiz Ali Paşa Medresesi’nin ve binanın da yer aldığı Edirnekapı semti üzerine tarihi ve mimari detayları bizlerle paylaştı.

Bizleri vakıf merkezlerinde misafir eden Bilim ve İnsan Vakfı nezdinde Genel Müdür Abdullah Ertürk’e ve  İstanbul mimari tarihi hakkında verdiği ders niteliğindeki konuşmadan ötürü Başak Oğuz’a teşekkür ediyoruz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.