GELECEK BULUŞMALARI – ESHABİL YILDIZ

“Allah güzeldir, güzelliği sever.” (Müslim, Sahih, İman 1/93)

İslam estetiği nedir, temelleri nelere dayanır, kendi sanat ve estetik anlayışımızı nasıl gün yüzüne çıkartabiliriz?
Her milletin ve her bireyin bir hikayesi olmalı. Kendisinin baş kahramanı olduğu hikayeler biriktirmeli ki kendi öz bakış açısına sahip olabilsin. Genç yaşta ölen birinin mezar taşına açmamış gonca gül işleyen, evde hasta biri bulunduğu bildirmek için pencereye sarı gül koyan, hambalların sırtındaki yükü koyup dinlenmesi için hamal taşı yaptıran estetik düşünce sahibi bir medeniyetten geldiğimizi unutmamız gerekiyor.

Kalbi selim üzerine düşünen, üzerine kültür üreten, bakış açısı geliştiren insanların sayısı arttırmamız gerekiyor. Gönüller medeniyetinin torunları olan bizler bu halkayı devam ettirmek için her işi sevgi ile yapmalı, her zerreye olan incelik ve hassasiyetimizi kaybetmeden devam ettirmeliyiz.

Kültür, sanat ve edebiyatta liderlik yapmış Endülüsü ve Osmanlı medeniyetini iyi okumak gerek. Nasıl 300-400 yıllık bir birikim sonucunda her alanda başarılı olan bu medeniyetler önderlik yaptıysa, geçmişimize yabancılaştırıldığımız ve yeni yeni hatırlamaya başladığımız bu zamanda kendi kültürel birikimimizin üstüne koyarak devam etmemiz ve kendi bakış açımızı geliştirmemiz gerekiyor.

Bu başlıklar ekseninde Konya 43. Gelecek Buluşmalarında, Konya Panorama Müzesi müdür Eshabil YILDIZ ile “Estetik Düşünce ve Geleceği” üzerine konuştuk.

 

Tags:
, ,
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.