GELECEK BULUŞMALARI-FATİH GÜLDAL

Bu hafta 36.sını düzenlediğimiz Gelecek Buluşmalarında, İstanbul Erkek Lisesi Müdürü Fatih Güldal Hocamız ile hem Eğitimin Geleceği’ni hem de kendisinin 20 yıllık eğitimcilik hayatında şahit olduğu Türkiye’nin Eğitim Gerçekleri’ni konuştuk.
Orhan Gazi Gökçe Hocamızın moderatörlüğü üstlendiği buluşmamızda, Fatih Güldal ülkemizin eğitim sistemindeki en önemli sorunun kalifiye öğretmen yetiştirmek olduğunu belirtti. Toplumun değerleriyle çatışmayacak, donanımlı ve fedakar öğretmenlerin sayısının halen az olduğu ülkemizde, bir başka sorun da toplumun öğretmenlik mesleğine bakış açısıyla ilgili. Üniversite sınavında tam puan yapan gençlerin öğretmen olmaya yanaşmadığı bir ülkede, malesef eğitim sistemi de bazı açıklar vermeye devam ediyor.
Osmanlı’nın çöküş dönemine denk gelen 1800’lerin sonunda açılan İstanbul Erkek Lisesi ve aynı dönemin diğer okullarında müdürlük vazifesini yerine getiren Güldal, bizlere bu okulların tarihçelerini ve halen gözde olan ekollerinin öneminden de bahsetti. 1884 yılında ilk hususi mektep olarak Numune-i Terakki adıyla açılan İstanbul Erkek Lisesi, Türkiye’nin tarihi dönüm noktalarına şahitlik etmiş ve bir önde gelen ismi mezun etmiş bir eğitim yuvası olarak başarısını halen sürdürmekte.
Ağrı’dan İstanbul’a uzanan eğitimcilik yolculuğundaki şahsi gözlem ve deneyimlerini de bizlerle paylaşan Fatih Güldal, Türkiye mozağindeki eğitim kodlarının benzerlik ve farklılıklarının da gözümüzde canlanmasını sağladı.
Ülkemiz eğitiminin ilerlemesine sayısız emeği bulunan Fatih Güldal Hocamıza, davetimizi kurmayıp, Gelecek Buluşmalarına iştirak etmesinden ötürü teşekkür ediyoruz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.