GELECEK BULUŞMALARI – MEHMET TUĞRUL KAYA

Genç yetişkinlerde 7 saniye, Z kuşağı denilen dijitalle doğanlarda ise 3 saniyelik sıkılganlık süresi mevcut. Eğitim verirken karşılaşılan ne büyük sorunlardan birini bundan yaşıyoruz. Gençler herhangi bir şeyde odağını koruyamıyor ve çok çabuk sıkılarak vazgeçiyor. Gençlerin dikkatini koruyabilmek için günümüzü iyi okuyarak eğitimleri zevkli hale getirerek odaklarını korumak çok önemli.

Dijital dünyanın getirdiği hazırcılık ve kolaycık, not alma becerimizin gelişimini engelleyerek öğrenme kabiliyetimizi azaltıyor. Öğrenme sürecinin en büyük parçası olan aktif not alma, bilgiyi kalıcılaştırmak ve özetleyip karşıya (kağıda) aktarma konusunda çok büyük bir etken. Ancak tamamen veya etkili not alamamadan kaynaklı bilgi ve anlatım becerimiz her geçen gün zayıflıyor.

Diğer bir öğrenme faaliyeti olan okumayı da ya yapmıyoruz, ya da okuduğumuzu not almadığımız veya karşı tarafa aktarmadığımız için öğrendiğimizi kalıcı hale getiremiyoruz. Özellikle yazma konusunda çok büyük eksikliklerimiz var. Bilginin erişimi de dijital dünyanın en büyük sorunlarından biri. Hazır web sitelerinden almanın hazırcılığı yüzünden gerçeğe ulaşmakta sorun yaşıyoruz. Bilginin doğrudan erişim kaynaklarını, akademik sitelere ve dijital kitap sitelerine yönlendirmek gerek.

Bu başlıklar ekseninde Konya 44. Gelecek Buluşmalarında, Konya Bilim Merkezi Eğitmeni, Mehmet Tuğrul KAYA ile “Dijitalleşen Dünyada Eğitimin Geleceği” üzerine konuştuk.

Tags:
,
No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.