GELECEK BULUŞMALARI-ÖZGE UÇAR

Bu hafta 37.sini düzenlediğimiz Gelecek Buluşmaları’nda Bilim ve Teknoloji İletişimcisi Özge Uçar ile hem sağlığın geleceğini hem de geleceğin sağlık tahayyüllerini konuştuk.

Özge Uçar eczacılık eğitimi aldığı üniversite hayatından itibaren sağlık teknolojileriyle ilgilenmeye başladı. Bitirme tezini “Sağlık Sistemlerinde Yapay Zeka ve Robotik Teknolojileri üzerine tamamlayan Uçar, bütün teknolojilerin dokunduğu yer sağlıkla yakından alakalı diyor. Çünkü teknolojinin temel hedefi de insan hayatının kalitesini arttırmak. Özge Uçar’ın kariyerindeki temel hedefi büyük, karmaşık bilimsel veriyi basite indirgeyip halkın anlayacağı bir sistem oluşturmak. Bilhassa sağlık teknolojileri üzerine çalışan Uçar’ın alanı insanların hastalalık belirtilerini internetten araştırıp evhama kapıldığı bir çağda fazlasıyla hayati hale geldi. Tam da bu noktada konuğumuz sağlık personellerinin internet teknolojilerini kullanmasının elzem olduğunu belirtiyor. Şunu fark ediyoruz ki yapay zeka bir doktorun, hemşirenin işini elinden alamaz ama YZ ile çalışmayı öğrenemeyenlerin işini tehlikeye sokabilir.
Medikal fütürizm üzerine tartışılan çağımızda sensörlü ve kişiselleştirilmiş ilaçlar, yapay organlar, 3D yazıcılarla üretilen uzuvlar gündeme gelmeye başlıyor. Ancak teknolojilerin sağlık alanına hükümranlığından bahsettiğimiz bir zamanda siber güvenliği de öncellememiz önemli. Zira “Büyük veri giren her yere veri ihlali de girer.” diyor Uçar.

Davetimizi kırmayıp Gelecek Buluşmaları’mıza iştirak eden Özge Uçar’a teşekkür ediyoruz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.