GELECEK BULUŞMALARI – RAMAZAN SARI

İnternetin günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu yıllardan itibaren dijital dönüşüme tanıklık ettiğimiz bir çağda olduğumuzun farkına varmaya başladık.  Teknolojinin gücü arttıkça, e-ticaret siteleri, sosyal medya hesapları ve akıllı telefonlar aracılığıyla ürettiğimiz verinin boyutu da had safhaya ulaştı. Oluşan bu devasa veri yığınından kıymetli olanı seçip bilgiye dönüştürmede ise devreye yapay zeka teknolojileri girmeye başladı. Son yıllarda dilimize pelesenk olan, herkesin varlığından haberdar olduğu ancak tanımakta zorluk çektiği yapay zeka ve büyük veriyi, Geleceğin Bilimi olarak bir bilenle konuşmak üzere bu haftaki İstanbul Gelecek Buluşmaları’nın Avrupa ayağında BigData Turkey kurucusu Ramazan Sarı’yı konuk ettik.

Ramazan Sarı, Elektrik Elektronik Mühendisliği eğitiminin ardından kurumsal hayatta bilişim uzmanı olarak yoluna devam etmeyi seçmiş. Kurumsal hayattan arda kalan vaktinde ise Kasım 2019’da BigData Turkey adlı sosyal girişimin tohumlarını atmış.  Yapay zeka ve  bigdatanın  multidisipliner çalışmalar gerektiren bir alan olduğunu; ancak devlet kurumları, stklar, iş dünyası ve akademinin ortak çalışmasıyla bu dijital dönüşüm çağına hazır olabileceğimizi söylüyor Sarı.

İnsanların “işimizi elimizden alacak” korkusuyla varlığından haberdar olduğu yapay zekanın gerçeklerini halka doğru bir şekilde anlatmakta stklara büyük rol düşüyor. Ar-ge odaklı proje üretimi, insan kaynağına erişim, ilgisi olanla bilgisi olanı buluşturmak bu faaliyetlerden yalnızca birkaçını kapsıyor. Kendi sektörlerimizin dijital dönüşüme entegrasyonunu sağlamak, değişen çağa göre pozisyon almak ise hepimizin sorumluluğu.

İleri teknolojiyi, robotların hakimiyetinde geçen distopik senaryolarla betimlemek yerine, kaynakları idareli kullanmak, verimi arttırmak, küresel sorunlara çözüm bulmak için verinin gücünden yararlanmayı seçmeliyiz.    

Anladık ki  herkesten büyük veri analisti olması beklenmeyecek, fakat kendini dijital dönüşüm çağının gereklerine göre konumlandıramayanların işi gittikçe zorlaşacak. 

 

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.