GELECEK BULUŞMALARI-TUBA KARACAN DEMİRBİLEK

38. Gelecek Buluşmamızda Psikolog Tuba Karacan Demirbilek ile Meslek Hayatının Geleceğini merhamet ve rekabet kavramları üzerinden konuşma fırsatı bulduk.

Hepimiz küçük yaşlarımızdan itibaren herhangi bir davranış değişikliğine yol açmayan, yaratıcılığı minimize eden, ezber odaklı eğitim sistemlerinin içinden geçiyoruz. Başarı kriterlerinin ölçülebilir değerler üzerinden yapıldığı hayat yolculuğumuzda, kariyerimize adım atmaya hazırlanırken yoğun düzeyde bir rekabetçilik duygusuyla da yüklenmiş hale geliyoruz. Arkadaşlarımızla rekabet ederek girdiğimiz üniversitelerin ardından iş hayatına geldiğimizde bizden işbirliği ve ortak hareket etmemiz bekleniyor. Üstüne bir de geç olgunlaşan günümüz insanın oturmamış kişiliği de eklendiğinde, modern insanın temel bunalımları olan sorunlu evlilikler ve ayakları geri geri götüren iş hayatları ortaya çıkıyor. Rekabet hayatta kalabilmesi için insanın kodlarına işlenmişken, ondan tamamen kurtulmak ya da bu duyguyu bir canavar gibi görmek çözüm değil. Peki nasıl başa çıkacağız tüm bunlarla?

Tam da bu noktada Tuba Karacan kariyerinin ilk yıllarında hepimizin çözmeye uğraştığı ikilemlere şifa gibi gelecek tavsiyelerde bulundu. Şu anki mesleklerin %20’sinin ortadan kalkacağı gelecek tasavvurlarında yaratıcılığını, insan ilişkileri yönetimini, iş birliği yapma becerisini, öğrenme merakını, eleştirel düşünme becerisini kaybetmeyenlerin ayakta kalabileceğini söylüyor Karacan. Ailede kurulan sağlıklı ilişkilerin, kişinin potansiyelini ortaya çıkaran bir eğitimle birleştiğinde, insan, içindeki iyi ve kötünün idaresinin üstünden gelecektir. Şems Suresi 8. ayetin işaret ettiği, insana verilen iyi ve kötü (fücur ve takva sahibi) olma kabiliyeti; yaşamımızda daima merhamet ve rekabet ikileminde kalacağımızın bir uyarısı niteliğinde. Aile hayatımızda, kariyerde ve kendimizle olan ilişkilerimizde dengeyi bulabilmemiz ümidiyle..

Davetimizi kırmayıp Gelecek Buluşmalarımıza teşrif eden sevgili Tuba Karacan Demirbilek’e teşekkür ediyoruz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.